Tuvaletler, mutfaklar gibi lavabo tesisatı olan her yerde suyun giderden aşağı doğru akmaması sorunu yaşanabiliyor. Lavabo borusundaki tıkanıklıkları gider açma yöntemlerini kullanarak yok edebilirsiniz. Lavabodaki akıntı sorunu hangi nedenlerden oluyorsa çözüm teknikleri de değişecektir. Önemli olan başlangıç aşamasında lavabo tesisatı içerisindeki genel sorunları temelden bulmak ve çözüme odaklanmaktır.

Ev ve iş yerlerindeki mutfak, tuvalet, banyolarda lavabo işlevini düşünürseniz, tıkandığında sonuçları da tahmin edebilirsiniz.  Tıkanıklık yeri bir iş yeriyse maddi zarar konuları öne çıkacaktır. Ayrıca kötü kokular oluşabilir, yeni müşteriler iş yeriniz hakkında pek de iyi şeyler düşünmez. Evlerde tıkanmaya bağlı su basması olursa halılar vs. kirlenerek soruna neden olacaktır.

Kamuya açık yerlerde lavabonun su çekmemesi başlı başına bir sorun nedenidir. Örneğin alışveriş merkezindeki lavabolarda tıkanma olursa müşteriler bu durumu gördüğünde kötü izlenime sahip olur. Marka değeri bakımından periyodik olarak lavabo tıkanıklık açma işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Anlaşmalı firma ile bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Hijyen açısından kamusal alanlardaki şikayet ve cezai durumlara önem vermek gerekiyor.  Her ne kadar lavabo tıkanıklığı basit bir sorun gibi görünse de önlem almadığınızda ciddi kayıplara neden olabilir.

Lavabonun Suyu Neden Yavaş Gider?

Bir lavabonun görünen kısmında su akışı zayıfsa en önemli nedeni evsel atıklardır. Lavaboya dökülen çaylar, dondurulmuş, erimesi zor gıdalar mutfak kalıntıları olarak boruda birikir. Bu da yavaş akan bir su gideri demektir.

Saç kalıntıları zamanla birikerek tıkanmalara neden olur. Tuvalet ve banyo lavabo içinde kullanılan saç kalıntıları deliğe kaçtığında, bir süre sonra tıkanma sorunu görülecektir.

İnşaat kalıntıları, çeşitli yapı malzemelerinin lavaboya dökülmesi tıkanıklıklara neden olur.  Kum birikintileri boruda kalarak tıkanıklık yapar. Benzer şekilde çimento atıkları, moloz vs. gibi malzemeler kolay tıkanma nedenleridir.

Tesisat hataları suyun yavaş gitmesine neden olur.  İnşaat aşamasında boru yerleşim planı hatası, zaman içinde eğim bozukluklarıyla geri dönecektir. Tıkanık açma işlemlerinden ziyade tesisat yeniliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Komple tesisat değişimi için kirada oturuyorsanız ev sahibinizle görüşebilirsiniz. Çünkü komple tesisat değişimi maliyet bakımından farklı bir sonuç verir.

Evde Yapabileceğiniz İlk Adımlar

Evde yapabileceğiniz ilk adımlar;  tuz ve sirke ile lavabo açma şeklindedir. Bu tür malzemeleri kullanırken kaynar su desteğini unutmamalısınız. Tıkanma durumuna göre bir bardak sirke ile yarım bardak tuzu karıştırıp lavaboya dökmelisiniz. Ardından kaynar suyu da delikten aşağı dökmelisiniz.

Evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik çözümüne karbonat, sirke ve kaynar suyla devam edebilirsiniz. Karbonat ve sirkeyi tıkanıklık derecesine göre ayarlayarak kaynar suya ekleyebilirsiniz.  Ardından biraz kabarır kabarmaz deliğe dökerek etkisini görmüş olursunuz.

Kimyasal Temizleyicilerin Doğru Kullanımı

Lavabo açıcı gibi kimyasal temizleyicileri kullanacağınızda doğru uygulamalara önem vermelisiniz. Gelişigüzel kimyasal madde kullanımı cildinize ve nefes aldığınız organlara zarar verecektir. Kullanım önerileri açısından ön bilgi almalı, paket üzerindeki talimatlar dışına çıkmamalısınız.

Lavabo borularına zarar vermeyeceğini düşünüyorsanız tuz ruhu gibi sert temizleyicilerden faydalanabilirsiniz. Tuz ruhu ve kaynar suyu tıkanıklık açma amacıyla kullanacaksanız maske takmanız gerekir. Tuz ruhu çok keskin bir madde olduğu için temas ettiği yerde tahribata neden olacaktır.  Cildinize değmemesi, eldiven kullanılması son derece önemlidir.

Kimyasal malzemeleri tıkanıklık giderme için kullanacağınızda başka malzemeleri birbirine eklememek gerekmektedir. Hiçbir kimyasalı başka kimyasalla gelişigüzel şekilde karıştırmamalısınız. Aksi halde ciddi zehirlenme durumları yaşanacaktır. Nefes borusu yırtılması gibi onarımı zor durumlar olabilir.

Mekanik Tıkanıklık Açma Yöntemleri

Mekanik tıkanıklık açma yöntemlerine geçmeden önce mekanik ile ne anlatıldığına değinmek gerekir. Bir kimyasal malzeme doğal lavabo açıcı vs. kullanmadan, alet kullanarak yapılan açma tekniğidir. Mekanik malzemelerin kapsamı farklı olabilir.

Mekanik tıkanıklık açma yollarının en bilineni pompalardır. Lavabonuzda su az gidiyor ve tıkanıklık sorunu görünüyorsa, plastik vakumu olan pompayı düzenli şekilde deliğin oraya basmalısınız. Pompayı delik üzerinde hareket ettirdiğinizde, kısa sürede tıkanıklık gidecektir. Pratik bir yöntem olmakla beraber, borudaki tıkanma ciddiyse, tam sonuç alamayabilirsiniz.

Profesyonel Yardım Ne Zaman Gerekli?

Lavabo gideri için evde pratik çözümleri denedikten sonra yine aynı sorunu yaşıyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz. Profesyonel tıkanıklık giderici sistemler, bir firmayla anlaşma yaparsanız uygulanacaktır.

Lavabolara yapılacak profesyonel müdahaleler, teknik açıdan uzun süreli çözüm demektir.  Bütçe bakımından daha farklı bir sonuç olsa da lavabodaki soruna odaklanan kalıcı bir netice alabilirsiniz. Aksi halde aynı sorunu yeniden yaşamanız yüksek olasılıklı bir durumdur. Zamanla borularda biriken kalıntıları derinlemesine temizleterek senelerce sorunsuz kullanıma kavuşabilirsiniz.

Tıkanıklığı Önleme Yöntemleri

Lavabo tıkanıklıklarını engelleyen yöntemlerle maddi ve manevi zararları engelleyebilirsiniz.

  • Firma bulmak: İş yerinde lavaboların tıkanmasını engellemek için bir firmayla uzun vadeli teknik anlaşma yapabilirsiniz. Periyodik bakımlar, küçük maliyetlerle büyük sorunları engelleyecektir.
  • Bilinçli lavabo kullanımı: Evlerde de atık kontrolü, tesisat yapısındaki arızaların giderilmesi gibi detaylar hızlıca çözülmelidir. Delikleri tıkaması muhtemel tüm atıkları gözden geçirebilir, ev halkını uyarabilirsiniz.

Çevrede tesisat problemleri yaygınsa kanalizasyon ustası ile anlaşabilir, belirli aralıklarla su tesisatı kontrolünü yaptırabilirsiniz.