Ev ve iş yerlerindeki bodrum zeminlerinde, temelden su çıkması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Farklı nedenlerle oluşan bu sorun için kanalizasyon ustası çağırmanız önem taşımaktadır.

Binanın temel bölümünde kameralı su kaçağı tespiti cihazlarıyla işlem yapabilirsiniz.  Ancak kameralı su kaçak tespitini profesyonel destekle çözmek daha mantıklı görünmektedir. Binalarda teknik açıdan sorun yaşadığınızda, işin uzmanı kişileri çağırabilirsiniz. Ataseven Kanalizasyon, profesyonel su kaçak ve tıkanıklık giderme işlemlerinde fark yaratmaktadır. Kocaeli’nde hizmetler sunuyor, en iyi sonuçları almanıza odaklanıyoruz.

Binada sadece siz yaşıyor olsanız da olası su kaçaklarının büyümemesi adına kameralı su tesisatçısı istemeniz gerekmektedir. Bina zeminindeki su kaçakları, ertelenmemesi gereken konulardır.  Çünkü önem verilmediğinde ciddi maddi ve manevi kayıplara neden olabiliyor.

Bir binadaki zemin suyunun anormal bir seviyede olduğunu tespit etmek için bazı değerlendirmeler yapabilirsiniz:

  • Su kirliliği durumu
  • Hangi aralıklarla su yüzeye çıkıyor, tespiti
  • Hava şartlarının, zeminden çıkan suyu nasıl etkilediği, bina giderlerinin rögara bağlılık durumu
  • Binaya eklemeli olarak var olan su kaynaklarının durumu
  • Binadaki faturası yüksek dairelerin tespiti firma çağrınız öncesinde sorulan sorular arasındadır.

İş yerlerindeki binalarda su kaçağı olduğunu fark ettiğiniz anda destek isteyebilirsiniz. Nemölçer, termal kamera, basınç ve gaza dayalı su kaçak tespit cihazları sizlere özel hazırlanmaktadır. Zemin altında yer alan tesisatın sızıntılarını kırmadan tespit ediyoruz.

Su Çıkmasının Belirtileri

Bina zemininde su çıktığında hiçbir belirti olmaması durumuyla karşılaşabilirsiniz.  Bina zemininde nem ve kötü koku varsa, faturalar yüksek geliyorsa su kaçak tespiti önemli bir yer almaktadır. Çünkü görünürde bir şey olmamasına rağmen su kaçakları gizli şekilde zarar vermeye devam etmektedir.

Bina zemininde devam eden ıslaklık: Fayans veya beton zeminde parlak görünüm şeklinde kendini belli etmektedir. Özellikle köşe bölgelerde, tesisat kesişim alanlarında ıslak görünüm daha da artmaktadır.

Bölgesel su birikintileri: Yağmurlu ve karlı havalarda artışa geçen su birikintileri bazen kanalizasyon tıkanıklıklarıyla beraber olabilmektedir. Kanalizasyon tamiri talep edilmesi, tıkanıklık için ayrı bir işlem olması gerekmektedir.

Küflenme, kötü koku, zeminde sararma ve renk değişiklikleri: Genel su kaçak belirtileri bina zemininde aynı şekilde görülebilmektedir. Bina temelindeki su çıkan bölgede küfsü dokular, nemli, ağır koku ve renk değişimleri olmaktadır. Su kaçak derecesine göre bu belirtilerin miktarında artış yaşanmaktadır.

Bina zemininde çatlak, kırık, boru kırıkları: Gözle görülür yerlerde zemin çatlaması, kırıklar, boru göçükleri vs. varsa su sızıntı işareti olarak algılayabilirsiniz. Zeminin daha büyük bölümündeki kırık ve çatlaklar boruların da açık şekilde görünmesine neden olmaktadır.

Bölgesel zemin göçükleri: Bina zeminleri zaman içerisinde göçüklere yer verebilmektedir. Temel yerleşmesi esnasında oluşabilecek göçükler suyla ilgili bir sızıntı habercisi de olmaktadır.

Temelden Su Çıkmasının Zararları ve Nedenleri

Temelden su çıkmasının nedenleri birçok farklı etkenle açıklanabilmektedir. En yaygın nedenleri aşağıdaki gibi görebilirsiniz:

Depremler: Zemin çatlaması ve su kaçaklarının en yaygın nedenlerinden biri depremlerdir.  Zeminin aralıklarla hareket etmesi tesisat ve boruları etkilemekte, su kaçakları olmaktadır. Üst katlardan ziyade bodrum zemin katlarda depreme bağlı su kaçaklarını daha fazla görebilirsiniz.

Bina eskimesi: Zamanla nemlenen betonlar fayans altında su kaçağı tespit işlemini gerektirmektedir. Zeminler, neme ve yağmura daha fazla maruz kalmaktadır. Islak betonlar seneler geçtikçe tesisatı da etkiler ve basınç dengesizlikleriyle su sızıntılarını tetiklemektedir. Özellikle tesisat çok kaliteli şekilde oluşturulmadıysa daha da fazla sorun görülmektedir.

Temelden su kaçağı zararları arasında öne çıkanlar aşağıdaki gibidir:

Ekonomik kayıplar: Su kaçaklarından sonra en yaygın görülen zarardır. Bina temelinde oluşan su kaçağı, bir mağaza ürünlerini yok etme riski taşır. Bodrum katta olan ev eşyaları vs. hasar görebilmektedir.

Sağlık sorunları: Uzun süre nem, küfe maruz kalan bir yerde bakteriler çok kolay üreyebilmektedir. Atık sorunu da olduğu zaman su kaçakları daha fazla risk taşımaktadır. Bodrum katta yaşayanları ciddi şekilde tehdit edebilecek su kaçakları için tamir aşamasını geciktirmemelisiniz.

Yapısal sorunlar: Bina zamanla su kaçakları nedenli çürümeye doğru yol alabilmektedir. Hali hazırda eskimiş bir yapı varsa daha büyük tesisat problemlerine neden olmaktadır.

Bina zemin su kaçaklarını engellemek için periyodik tesisat çözümlerine odaklanabilirsiniz. Ataseven Kanalizasyon su kaçağı tespiti işleminde kalıcı memnuniyet sağlamaktadır.